Що це дає громаді?


Відповідно до українського законодавства інформація про використання бюджетних коштів не може бути обмеженою для доступу[1], а органи влади зобов’язані публікувати інформацію про використання ними коштів платників податків[2]. Відповідальність за це, на місцевому рівні, частіше за все, покладається на фінансові управління, які консолідують інформацію розпорядників бюджету. Фінансові управління публікують бюджетну інформацію в агрегованому вигляді, оскільки для виконання своїх задач, по плануванню та узгодженню показників, вони оперують агрегованими даними, які є цінними для прийняття управлінських рішень, але мають не значну інформативність для пересічних громадян. Як результат, з формальної точки зору, інформація публікується, але в форматі яка не дозволяє громадянам зрозуміти, що вони отримують у відповідь на сплату податків, - саме цю проблему покликаний вирішити проект «Відкритий бюджет».

Для її вирішення командою Центру «Ейдос» було розроблено Закон про відкритість використання публічних коштів[3], та комплекс програмного забезпечення, який представлений на цьому сайті, за допомогою якого органи влади можуть підвищити якість інформування громадян про використання бюджетних коштів, на своїх власних веб-сайтах. Кожен з модулів програмного забезпечення покликаний вирішити маленьку частину великої проблеми інформативності:

Модуль «Бюджет» дає загальний огляд місцевого бюджету та дозволяє співставити видатки міста з сімейним бюджетом і скласти думку щодо достатності виділення коштів.

Модуль «Бюджет на мапі» дозволяє дати відповідь на питання що буде побудоване чи відремонтоване біля місця проживання громадянина. (скоро модуль отримає вдосконалення в частині інтеграції з порталом E-data, Prozorro та ЄДР[4], що дозволить громадянам здійснювати громадський контроль та перетворити модуль на антикорупційний інструмент).

Модуль «Бюджетний календар» дозволяє дізнатися яким чином ви можете долучитися до бюджетного процесу та якими інструментами впливати на процес використання бюджетних коштів.

Модуль «Ключові показники» дає зріз показників соціальної та економічної динаміки розвитку міст, з можливістю в один клік отримати документ який пояснює стан відповідного показника в ораному році.

Розділ «Бібліотека» містить підбірку підручників, посібників та видань, що стосуються питань громадського контролю, стратегічного планування, бюджетної системи, місцевих бюджетів, державних закупівель, моніторингу та оцінювання.


[1] п. 5 ст.6 Закону про доступ до публічної інформації

[2] Стаття 28 Бюджетного кодексу України

[3] Детальніше про роботу команди Центру над адвокацією проекту Закону та його імплементацією читайте на сайті www.eidos.org.ua

[4] ЄДР-Єдиний державний реєстр фізичних та юридичних осіб